DESIGN Nudí vás sériově vyráběné nástěnné hodiny, které jsou v interiéru spíše vadou na kráse? Pořiďte si svůj unikátní kousek RockClock!

clock

První myšlenka o výrobě lehkých kamenných hodin RockClock se zrodila již v roce 2015, kdy mladého designéra Jana Čížka, který se zabýval převážně výrobou hodin a svatebních oznámení z vinylových desek, zaujaly přírodní kamenné fólie Rockfoil.

Než vznikl první uspokojivý prototyp hodin, uplynulo od prvotního nápadu mnoho měsíců. Rozšíření sortimentu Rockfoilu a možnost výběru z desítek druhů doslova výstavních kusů velkoformátového kamene postupem času probudila v Honzovi nadšení tvořit, a stala se hnacím motorem pro dotažení představ k hotovým, precizně zpracovaným nástěnným hodinám RockClock.

 

Hodiny z velkoformátového kamene jsou překvapivě lehké

Honzo, vyrobil jste již řadu stylových kusů hodin z různých druhů kamene. Máte nějaký oblíbený kousek, který byste si nejraději nechal?

Už jako kluk jsem si sbíral nejrůznější minerály, křemeny a kamínky, a tak když teď pracuju s těmito kamennými fóliemi je to pro mě vždy krásná práce. Z každé struktury a proměnlivé barevnosti, lomu světla, každého zvlnění nebo třpytu mám vnitřní radost, která mě pohání dál.  V poslední době mi osobně udělaly největší radost hodiny RockClock RAINFOREST BROWN MARBLE o průměru 51 cm, které jsou specifické tím, že jsou jakoby protkány spletí tepen a žil. Skoro to vypadá jako živá hmota, ve které zatuhla krev země už před stovkami milionů let. 

RockClock Marble

 

Ačkoli jsou RockClock tvořeny opravdovým přírodním kamenem, jejich hmotnost není tak vysoká, jak by člověk na první pohled očekával. Kolik kamenné hodiny vlastně váží?

Ano materiál je úžasný i v tom, že i když jde o skutečný kámen, je to vlastně takový tenký plátek. Díky tomu jsou hodiny skutečně lehké. Pro představu uvádím, že hodiny průměru 48 cm váží se vším všudy pouze 1,7 kg. Hodiny v průměru 58 cm se dostanou i pod 3 kg. To je velká výhoda, protože nemusíte nějak extra vrtat do zdi těžké skoby. Díky této “lehkosti” je samozřejmě levnější doprava k zákazníkovi a další nespornou výhodou je snadná manipulace při montáži či při výměně baterie hodinového strojku.

 

V jakých velikostech se dají hodiny pořídit?

Hodiny nyní vytvářím sériově ve třech velikostech. Kovové obruče, ve kterých je kamenná dýha uložena mají rozměr 48, 52 a 58 cm. Co se týče zakázkové výroby, tak tam je to samozřejmě na přání zákazníka.

 

Když vyrábíte i na zakázku, co je pro Vás při výrobě hodin důležité? Máte nějaké zásady, ze kterých nejste ochoten ani při zakázkové výrobě slevit, například co se týče velikosti hodin nebo kvality materiálů?

Zakázková výroba je specifická tím, že musím najít rovnováhu mezi nároky zákazníka a jeho představou, technickým řešením a estetickou stránkou. Prostor, do kterého chce zákazník hodiny umístit, je dobré předem vidět, a to alespoň na fotografii. Podle toho můžu navrhnout více řešení, mezi kterými si zákazník zvolí variantu, která ho nejvíce chytí za srdce. Po všech těch letech práce v této oblasti si myslím, že umím vhodně a citlivě poradit, které materiály použít a mohu připravit i náhled hodin v počítači, který poskytne zákazníkovi představu o jeho interiéru s novými hodinami ještě před jejich samotnou výrobou. 

 

Intarze potěší zejména milovníky nápaditého designu zaměřeného na detail

Hodiny z velkoformátového kamene vypadají fantasticky, ale designér Jan Čížek neustále rozvíjí své nápady a ve spolupráci s Rockfoilem navrhuje i hodiny z kamenných intarzí.

intarze3

 

Co Vás přimělo věnovat se i tvorbě intarzí?

Osobně mám velmi rád čisté linie a rád nechávám vyniknout pouze samotnou strukturu kamene. Proto na mých hodinách často absentuje i ciferník, i když i ten dělám. Jsem designér, a to mě předurčuje k experimentům a zkoušení nalezení nových cest. Příroda také není monotónní, a to platí i u hornin. Ty se za miliony let taky mísí jedna s druhou a tvoří krásné výjevy a sedimentární palety barev. Proto se úplně nabízelo zkoušet kombinovat různé druhy hornin a vytvářet nejrůznější prolnutí barevných stylů a struktur mezi sebou. Ne každému to sedne, ale kolik jídel tolik chutí.

 

Kde hledáte inspiraci pro jejich tvorbu?

Jakmile se podívám do zamýšleného prostoru, nebo naopak na kamennou fólii, hned si začnu představovat, jak by to mohlo vypadat, co by se dalo vytvořit. V tom je krása této práce, každé hodiny z RockClock jsou jiné. Každý prostor můžeme obohatit designovým kouskem, který je šperkem bytu, kanceláře či reprezentativní haly.

 

Řešení pro pány svého času

Kamenné hodiny doma rozhodně nemá každý. Dokážete nabídnout něco speciálního i pro lidi, kteří chtějí mít na hodinách navíc i originální ciferník, nebo netradičně fungující strojek?

Ano, pokud někdo bude potřebovat, není problém navrhnout skutečně něco výjimečného. Tím myslím například podsvícené hodiny, které mají strojek s rádiem řízeným časem, kde se nemusíte starat o nic. Lze vyrobit hodiny s neviditelnými ručičkami, ty uvidíte až po setmění doma, třeba v obýváku. Vytvoří vám krásnou atmosféru.

rockclock transluscent

Kromě toho mohu nabídnou i třeba zpáteční strojky odečítající čas pozpátku, nebo hodiny se strojkem s 24hodinovým chodem, který otočí ručičky kolem osy jen jednou za den. Na přání vyrobím i kyvadlové hodiny, takové strojky mám také. Ve výrobě používám ty nejkvalitnější německé quartzové strojky, které vynikají tichostí a přesností. Pokud máte svého architekta, který vám navrhuje vše na klíč, můžu vyrobit hodiny i podle jeho zadání. Díky tomu bude vše vyladěno a s puncem maximální souhry.

 

Proč by si podle Vás měl člověk pořídit kamenné hodiny RockClock?

Hodiny RockClock jsou prostě moderním šperkem ve vašich interiérech. Kvalitní zpracování a nevšednost na trhu předurčuje RockClock k tomu, aby podtrhl váš vkus a prestiž. Tak jako každý z nás je originál, tak stejně i naše hodiny jsou každé originálem. I když vezmete stejnou kamennou dýhu, bude stejně pokaždé jiná svou barevností, strukturou atd. Takže buď můžete mít hodiny, které má kde kdo, nebo mít hodiny RockClock, které vaše návštěvy či obchodní partnery naprosto nadchnou.

 

Honzovou velkou předností je, že kromě vytváření designového konceptu hodin je i sám vyrábí. Díky tomu dokáže poměrně snadno posoudit technickou náročnost i proveditelnost různých neobvyklých požadavků. Žádný požadavek předem nezavrhuje jako příliš šílený, a je připraven zhmotňovat nejrůznější zadání na výrobu hodin, počínaje těmi konzervativními až po high-tech design.

Pokud si chcete nechat vyrobit své unikátní zakázkové hodiny, ve vzorkovně Rockfoil si můžete z nabídky mnoha stovek kusů osobně vybrat konkrétní kámen na jejich výrobu. Pro náročné s požadavkem na extra velké kusy je k dispozici i mnoho variant kamene ve formátu 122 cm x 244 cm.

rockclock vyber1